Sokaknak kihívást jelent az edzési rutin fenntartása, ebben pedig igen nagy segítséget jelent egy otthoni edzőterem kialakítása. Ehhez sokan választják a garázst vagy tárolót, de akár a pincében is ki lehet alakítani egy kis edzőtermet, ahol aztán már könnyebben elkezdhetjük a rendszeres sportolást.
Az otthoni edzőterem kialakítása fantasztikus lehetőség arra, hogy életünk részévé tegyünk a sportot, a mozgást. Nemcsak időt takaríthatunk meg így, de lehetőségünk is van arra, hogy teljesen a saját igényeinkre szabjuk az edzőtermet.
Az edzőterem kialakításának lépései
Az első lépés természetesen a helyszín kiválasztása. A legjobb megoldás az, ha külön helyiséget tudunk elkülöníteni edzésre. Fontos az is, hogy megfelelő legyen a légáramlás, ki tudjuk nyitni az ablakot, tudjon szellőzni a helyiség. Az edzőterem padlózata is fontos kérdés, a legjobb megoldás, ha egy strapabíró és könnyen tisztítható padlót alakítunk ki. Erre vannak speciális megoldások, mint a gumiszőnyeg, vagy a keményfából készült padlóburkolat. Ha a talajon végzünk gyakorlatokat, jó szolgálatot tehet a tatami is.
A berendezésre áttérve, minden olyan dolognak tervezzünk helyet, amit a közeli vagy a távoli jövőben szeretnénk. Ezért is érdemesebb egy kicsit nagyobb helyet keresni az edzőteremnek, mint amire az adott pillanatban szükségünk van, a jövőben ugyanis az igények változhatnak, bővülhetnek. Futópad, ellipszis tréner, súlyzók és állványok, padok, gépek – ki-ki a saját igényei szerint alakítsa ki az edzőtermet.
Nagyon fontos azonban, hogy a biztonsági előírásoknak megfelelően alakítsuk ki a helyiséget. A gépeket, hevedereket, húzódzkodó rudat rögzítsük megfelelően, így elkerülhetők lesznek a balesetek.
Az otthoni edzőterem kialakításához különféle építőanyagokra lehet szükségünk, például padlóburkolatra, betonozásra, akár vakolásra is. Érdemes tükröt is felszerelni, így ellenőrizni tudjuk a testtartásunkat és hogy helyesen végezzük-e a gyakorlatokat. Érdemes az edzőtermet úgy kialakítani, hogy külön bejárattal rendelkező helyiség legyen, ehhez pedig olykor gipszkarton fal építésére lesz szükségünk.
A gipszkartonozás nagy előnye, hogy gyorsan felhúzhatunk egy-egy falat, az építés gyors és tiszta. Nem kell téglát hordani, nincs törmelék, és a gipszkarton könnyebb is, mint a tégla. Persze itt is szükség van hézagolásra és glettelésre, de ezután már lehet is festeni vagy tapétázni a falat. A gipszkarton lapok között pedig mindenképp használjunk valamilyen szigetelőanyagot, kőzetgyapotot vagy üveggyapotot, a hő- és hangszigetelés érdekében. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy a gipszkarton segítségével repedésmentes falat lehet kialakítani, nagy felületen is.
A hagyományos válaszfal-szerkezetekkel szemben gyors és egyszerű a kivitelezése, száraz építésről van szó, ami azonnal sima felületet ad. Minden épületgépészeti és elektromos vezeték vésés nélkül, könnyen elhelyezhető benne, és a megfelelő hő- és hangszigetelő betéttel tökéletes válaszfalat kaphatunk. Ráadásul amilyen könnyen felépíthető, olyan könnyen el is bontható, ha épp kinőttük volna az edzőtermet és nagyobbat szeretnénk.